Lakeland Electric 1ltr Yogurt Maker – an honest review

This is an honest review about my Lakeland Electric 1ltr Yogurt Maker. I haven’t been paid for this post. This is purely my own opinion. But, I have to say that now that this little fella is firmly integrated into our real-food routine, I’d never go back to shop-bought yogurt…

Lakeland yogurt maker - and honest review

No time to read it all right now? Why not Pin it for later?

Shop-bought yogurt just isn’t what you’d imagine it to be. In fact, majority of the yogurts on sale aren’t yogurt at all, they’re just thickened, coloured, flavoured, E-numbered milk – with no benefit to health whatsoever. (You can read what I found out here…) When I began my research into yogurt, I discovered that I could make my own really easily by using a simple Thermos flask – but, when I realised that I couldn’t keep up with demand, I then invested in this fabulous little yogurt maker.

It’s just so easy to use. You simply pour in a litre of UHT milk (milk that’s already pre-boiled), and I then add half a small pot of Yeo Valley Bio yogurt. The yogurt costs me 50p, but in the yogurt-maker this one little pot will make 2 litres of yogurt, so that small investment is well worth it and saves me a small fortune.

Bio yogurt is a yogurt that has the ‘bio bit’ added in at the end. Not the best yogurt ideally, but so far this is the only one I’ve found that doesn’t appear to have other ‘mystery’ ingredients. The best starter would be a live yogurt, but unfortunately I haven’t found one that’s as ‘real’ as it should be. (Of course, if you know of one that meets the bill, do let me know in the comments section below.)

I chose this particular yogurt-maker as I’m not keen on yogurt makers that demand you buy their sachets of friendly bacteria, as there are all manner of other artificial additives included too. So much so, that when you think you’re making the real thing, you’re actually making processed food!

I leave my little yogurt-maker on for around 10 hours each day, ‘loading it up’ in the morning after breakfast, and then taking the yogurt pot out to cool after dinner in the evenings. I then give it a stir – as the whey can separate a bit – and I let it cool further until bedtime where it thickens up nicely and then goes into the fridge ready to use the next morning.

I know that you have to buy the ingredients and initial bio yogurt ‘starter’ every week, but when you achieve a litre of yogurt at the end of the day, it really does feel like you’ve made it all for free. A bonus of owning a yogurt-maker too, is that you can also make your own soft cheese with it as well.

I don’t know what I’d do without my yogurt maker now – as we’re all eating the very best yogurt money can buy every day. Yep – my Lakeland yogurt-maker is a worthwhile investment that pays off time and time again.

And if the kids insist on flavoured yogurt? Simply stir in some 7-minute jam. Genius.

Take a look at the yogurt maker yourself here. It’s definitely worth the investment.

 

Be the first to know when new menus and posts are added

If you enjoyed this post sign-up for my occasional newsletter

And don’t forget to share this page with everyone you know who’d love to eat well for less

 

How to save more money whilst feeding your family on a budget…

  • Weekly 7-day menus for your family that amount to no more than £50 per week.
  • All about food – Where it comes from, what they put into it, how it gets from farm to fork, and why it should be organic, fair trade, local and seasonal.
  • Eating healthily – My discoveries on what foods are best for us and what portions they should be served in, how best to cook and store foods, myth-busting on foods the media have convinced us are ‘healthy’, and any other health concerns when it comes to cooking and eating healthily.
  • Simple recipestogether with a ‘cost per meal’, and cost of cooking.
  • Making life easierproblem solving when it comes to fitting healthy food and extra cooking into a busy lifestyle.
  • Honest reviewsbook reviews, course reviews (from great courses I’ve attended like Love Food Hate Waste, CAPmoney and the Open University) and reviewing time-saving labour-saving gadgets that I’ve invested in from the money I’m saving on not buying processed foods.
  • Shopping tips  tactics that help me beat the supermarkets at their own game so I can keep my hard-earned cash in my pocket, not theirs!
  • Ebooks  whenever I have enough information on a particular subject, I’ll package it up into an ebook – great for you as you’ll have everything in one place at a super-cheap price of just £2, and great for me as it’ll help me to afford the hosting costs for this blog.

Or you can find out what the very latest posts are here to discover even more food for thought.

Facebooktwitterredditpinterest

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *